O spółce

O nas

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łobżenicy Sp. z o.o. z siedzibą
przy ul. Wyrzyskiej 27A, 89-310 Łobżenica został przekształcony w spółkę 1 stycznia 2011 roku. Nasze przedsiębiorstwo zajmuje się uzdatnianiem i dostarczaniem wody pitnej, odbiorem i oczyszczaniem ścieków komunalnych, utrzymaniem sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budową przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, odbiorem i transportem odpadów komunalnych, utrzymaniem czystości i zieleni na terenie gminy Łobżenica, utrzymaniem dróg gminnych, zarządem nieruchomościami gminnymi oraz świadczeniem usług stolarskich, budowy sieci wod-kan, transportowych oraz usług sprzętem budowlanym. 

Krótki rys historyczny

Decyzja o budowie wodociągów oraz wieży ciśnień zapadła w lutym 1909 roku.
Aby zlokalizować warstwy wodonośne, dokonano dwóch próbnych odwiertów o głębokości 41,3 m oraz 37,15 m, a następnie przeprowadzono badania higieniczne pozyskanej wody
pod względem jej użyteczności do celów konsumpcyjnych. Prace projektowe oraz roboty budowalne wodociągu i wieży ciśnień przeprowadziła na zlecenie łobżenickiego Magistratu niemiecka firma Carla Franckego z Bremy. Zgodnie z projektem, wieża ciśnień miała wysokość 35,84 metra oraz posiadała stalowy zbiornik na wodę pitną o pojemności 100 m3. Ze względu na dużą ilość związków żelaza w wodzie pobieranej ze studni głębinowych, zainstalowano
u podstawy wieży ciśnień odżelaźniasz, który pracował w systemie „Halvor Breda”. Wybudowana sieć wodociągowa składała się z rur żeliwnych połączonych mufami
i uszczelnionych białym sznurem i ołowiem. Przekrój rur mieścił się w przedziale od 80 mm do 150 mm. Taki system pobierania, uzdatniania i dostarczania wody funkcjonował aż do 1974 roku.

Czasy współczesne

Obecnie na terenie gminy Łobżenica pracują cztery stacje uzdatniania wody, które zasilane
są przez sześć studni głębinowych.  Znajdują się one w  Łobżenicy, Dźwiersznie Wielkim, Wiktorówku oraz Dębnie. SUW Łobżenica oraz Dźwierszno Wielkie w roku 2011 przeszły pełną modernizację i od tego momentu pracują na pełnej automatyce. Hydrofornie te wraz z hydrofornią w Wiktorówku pracują na dwustopniowym systemie pompowania.  Stacja uzdatniania wody w Dębnie dopiero czeka gruntowna modernizacja. Aktualnie posiadamy blisko 188 km sieci wodociągowej, która zapewnia 90% mieszkańcom gminy dostęp do wody pitnej.

W roku 2019 rozpoczęliśmy wraz z Gminą Łobżenica modernizację oczyszczalni ścieków
w Liszkowie. Wartość inwestycji wraz z rozbudową i przebudową krótkich odcinków sieci kanalizacji sanitarnej wynosi ponad 14 milionów złotych. Po zakończonych pracach znacznie polepszymy efekt ekologiczny oraz będziemy mogli przystąpić do rozbudowy sieci kanalizacyjnej na całym terenie gminy Łobżenica. Aktualnie wybudowano 48 km sieci kanalizacji sanitarnej, która swym zasięgiem obejmuje 66% mieszkańców naszej Gminy. Także jak widać, wiele pracy i wyzwań w tym aspekcie przed nami stoi.  

Gospodarka mieszkaniowa to także ważny trzon naszej działalności. Posiadamy w zarządzie 38 budynków, w skład których wchodzi 140 lokali. Budynki przez nas zrządzane w dużej mierze zostały wybudowane w XIX wieku oraz w okresie między pierwszą a drugą wojną światową. Ze względu na ich znaczny wiek, są one mocno wyeksploatowane i zostały objęte nadzorem konserwatorskim, w konsekwencji czego prace renowacyjne są bardzo czasochłonne i kapitałochłonne.

Od roku 2017 zajmujemy się kompleksowym utrzymaniem czystości, zieleni i dróg na terenie gminy Łobżenica. Zaowocowało to zwiększeniem estetyki miasta i wsi, znaczną poprawą jakości dróg gruntowych, utworzeniem nowych miejsc pracy oraz zakupem specjalistycznego sprzętu – zamiatarki ulicznej, równiarki drogowej, walca drogowego, kosiarek bijakowych oraz narzędzi do usuwania przydrożnych zakrzaczeń. Uważamy, że jest to rozwój w dobrym kierunku i przy współpracy z Urzędem Miejskim Gminy Łobżenica możemy wiele elementów lokalnego krajobrazu poprawić oraz znacznie poprawić jakoś życia mieszkańców.

Mamy nadzieję, że rozwój naszego przedsiębiorstwa, przez następne lata, będzie równie dynamiczny i w dalszym ciągu będziemy aktywnie przyczyniać się do rozwoju naszego lokalnego terenu.